Bezpłatne badanie ostrości wzroku – Szczecin. Sprawdź, co musisz wiedzieć

gru 31, 2021

Badanie wzroku powinniśmy wykonywać przynajmniej co dwa lata. Wady wzroku mogą się pogłębiać, a nasze okulary korekcyjne wymagać wymiany. Dlatego tak ważne jest, by regularne sprawdzanie ostrości  wzroku stało się naszym nawykiem! Przeczytaj artykuł i dowiedz się, o czym musisz pamiętać!

Bezpłatne czy płatne badanie w Szczecinie?

Czy to Szczecin, czy inne miasto – wiele salonów optycznych oferuje darmowe badanie ostrości wzroku, choć niektóre wymagają zapłaty za badanie. Czy powinniśmy wybrać odpłatne badanie wzroku?

Niekoniecznie. Jeśli chcemy wybrać podstawowe badanie w celu dobrania okularów, lub chcemy jedynie rutynowo sprawdzić nasz wzrok, nie musimy decydować się na płatne badanie ostrości wzroku. Bezpłatne badanie nie oznacza, że usługa ta jest gorszej jakości. Dziś większość salonów optycznych oferuje nieodpłatne komputerowe badanie wzroku i jest to już standardem. 

W salonie Optyk Progress Serwis wychodzimy naprzeciw oczekiwaniom naszych klientów, oferując na miejscu kompleksowe badanie wzroku, bezpłatne badanie ostrości widzenia oraz wykonanie okularów nawet w godzinę. 

Kim jest optometrysta?

Często klienci salonów optycznych zastanawiają się, kim jest osoba wykonująca badanie wzroku w salonie. Kto wykonuje badanie refrakcji wzroku? Okulista, optometrysta, refrakcjonista, ortoptysta. Każdy z tych specjalistów dobierze poprawnie korekcję wzroku.

Optometrysta to osoba, która bada nasz wzrok i zleca realizację odpowiedniej dla pacjenta recepty na soczewki okularowe u optyka. Międzynarodowe Porozumienie Optometryczne i Optyczne definiuje ten zawód pisząc: „osoba wykonująca ten zawód praktykuje w zakresie badania refrakcji i zaopatrzenia w pomoce wzrokowe, a także diagnozowania i właściwego postępowania w przypadku choroby oczu oraz rehabilitacji układu wzrokowego”. 

Optyk zaś pomoże nam w doborze okularów. Podpowie nawet, jakie okulary przeciwsłoneczne wybrać, by chronić oczy przed promieniami UV! Okulary dobrane przez dobrego optyka będą świetnie pasować do naszej twarzy oraz stylu! A więc wizyta w profesjonalnym salonie optycznym to idealne rozwiązanie dla każdego, kto chce się w swoich okularach prezentować najlepiej, jak to możliwe.

Jak umówić się na konsultację lub wizytę?

Aby umówić wizytę lub konsultację w wybranym przez nas salonie optycznym, najlepiej użyć dziś oczywiście telefonu lub Internetu. Choć oczywiście najłatwiej jest umówić się telefonicznie, to pacjenci coraz częściej są zachęcani do odwiedzenia salonu przed zaplanowaniem wizyty. Jakie są tego przyczyny?

Bardzo ważne jest, by samemu ocenić, czy oferowane w gabinecie usługi spełniają nasze oczekiwania. Dla wielu pacjentów jest też ważne, czy optyk, u którego mają zamiar zbadać swój wzrok, ma szeroką ofertę okularów, które mogą zostać zakupione zaraz po badaniu. Niemniej liczy się dziś dla pacjenta sposób, w jaki zostanie potraktowany w salonie podczas wizyty – czy uzyska szczegółowe informacje i czy optometrysta i okulista będą uprzejmi i profesjonalni. 

Jeśli więc mamy taką możliwość możemy skorzystać z opcji umówienia się na wizytę bezpośrednio w wybranym salonie – jest to dobry pomysł. Jeśli jednak miejsce, do którego się wybieramy, zostało nam polecone przez zaufaną osobę, lub ma wiele dobrych opinii – rejestracja telefoniczna powinna nam wystarczyć.

Badanie wzroku – jak się przygotować?

Badanie wzroku jest przeprowadzane bezboleśnie i nie sprawi nam żadnych nieprzyjemności. Jednak zanim wybierzemy się na badanie wzroku, pamiętajmy o kilku rzeczach:

  • przygotujmy się do wywiadu – musimy powiedzieć o ewentualnych schorzeniach, na które cierpimy lub o problemach z oczami, jakich doświadczamy. Warto też wspomnieć o chorobach oczu w rodzinie, jeśli posiadamy taką wiedzę,
  • jeśli na co dzień stosujemy krople do oczu, które mogą wpływać na wyniki badania – poinformujmy o tym specjalistę w gabinecie,
  • nie musimy zdejmować soczewek kontaktowych przed wizytą, jednak po przyjściu do salonu zapewne zostaniemy o to poproszeni. Dlatego warto mieć ze sobą odpowiednie opakowanie na soczewki.

Jeśli chcemy dowiedzieć się więcej o sposobie, w jaki przeprowadzana jest badanie – zawsze możemy zadzwonić do wybranego przez nas salonu, by uzyskać szczegółowe informacje.

Nigdy nie nosiłem okularów ani soczewek – czy powinienem umówić się na komputerowe badanie wzroku?

Jeśli do tej pory nie cierpieliśmy na żadne schorzenia oczu, ale chcemy jedynie sprawdzić naszą ostrość widzenia i poddać się rutynowemu badaniu – możemy spokojnie umówić się na wizytę u optyka i tam wykonać komputerowe badanie wzroku. Dzięki temu dowiemy się, czy powinniśmy korzystać z korekcji okularowej i czy mamy wadę wzroku. Optyk pomoże nam też dobrać idealne okulary i podpowie, czy powinniśmy zgłosić się do okulisty. 

Jeśli okaże się, że nie musimy chodzić w okularach korekcyjnych, możemy tę wizytę u optyka wykorzystać, by dobrać okulary przeciwsłoneczne. Warto w nie zainwestować w profesjonalnym salonie. W przeciwieństwie do tych kupowanych na bazarze lub w sklepie sieciowym – w przypadku okularów przeciwsłonecznych dobranych przez optyka, będą one mieć powłoki i filtry chroniące nasz wzrok przed słońcem i promieniowaniem!

O czym więc pamiętać przed darmowym badaniem wzroku?

Pamiętaj, by sprawdzić opinię o salonie optycznym. Możesz umówić się na wizytę telefonicznie lub zajrzeć do salonu bezpośrednio, by ocenić, czy spełnia Twoje oczekiwania. Przed badaniem pamiętaj o kilku ważnych sprawach, np. nie stosuj kropli do oczu zaburzających widzenie. Zabierz ze sobą opakowanie na soczewki kontaktowe, jeśli je nosisz. Weź też ze sobą historię leczenia okulistycznego – może Ci się to przydać.

Jeśli chcesz umówić się na darmowe badanie ostrości widzenia w profesjonalnym salonie optycznym w Szczecinie – zapraszamy do Optyk Progress Serwis! Nasi specjaliści nie tylko przeprowadzą badanie widzenia, ale też pomogą Ci wybrać odpowiednie okulary lub soczewki.