Jak przyzwyczaić się do nowych okularów korekcyjnych? – istotne wskazówki

maj 26, 2022Uncategorized

Wiele osób po pierwszym założeniu nowych okularów odczuwa dyskomfort i nie może się do nich przyzwyczaić. Adaptacja u każdego przebiega w innym tempie i wpływa na nią wiele czynników. Przedstawimy Ci kilka istotnych wskazówek jak przyzwyczaić się do okularów korekcyjnych. Przeczytaj i sprawdź!

Od czego zależy i ile trwa adaptacja do nowych okularów?

Podczas adaptacji wielu użytkowników nowych szkieł skarży się na nieprzyjemne objawy takie jak:

  • zawroty i bóle głowy,
  • ból i zmęczenie oczu,
  • zakrzywienie obrazu,
  • zmiany ostrości.

Jeśli wzrok został poprawnie zbadany, a soczewki okularowe właściwie zamontowane według wszelkich parametrów pacjenta to nie ma powodu do obaw. To wszystko jest całkowicie normalne. Nasz wzrok i mózg są zmuszone do nauczenia się nowego sposobu widzenia obrazu i potrzebują czasu, by się do niego przyzwyczaić.

Przebieg procesu adaptacji i czas jego trwania zależą od cech konkretnej osoby oraz wielu czynników, takich jak:

  • moc soczewek – im wyższa moc lub im większa jej zmiana, tym dłużej trwa proces adaptacji,
  • rodzaje szkła i materiałów – w celu szybszej adaptacji zaleca się stopniową zmianę indeksu,
  • rodzaj oprawek i ich kształt – zmiana kąta soczewek względem twarzy może skutkować dłuższym czasem adaptacji, nawet bez zmiany mocy szkieł.

Ze względu na wiele zmiennych czas przyzwyczajania się każdego klienta do nowych okularów będzie inny. Dla jednych trwa to kilka godzin, dla innych kilka dni, a dla jeszcze innych nawet tygodnie. Jednak jeśli czas Twojej adaptacji będzie dłuższy niż 2 tygodnie – skontaktuj się ze swoim okulistą i zasięgnij dodatkowej rady.

Jak przyzwyczaić się do okularów korekcyjnych?

Do mocy szkieł lub noszenia okularów po raz pierwszy warto przyzwyczajać się stopniowo. Zacznij zakładać nowe okulary do czynności, które nie wymagają ruchu, jak czytanie książki lub praca przed komputerem. Kiedy już poczujesz się bardziej komfortowo podczas wykonywania tych czynności, włącz więcej ruchu i coraz częściej używaj okularów. Po prostu staraj się w nich w pełni normalnie funkcjonować. Jeśli okulary nie sprawiają Ci już kłopotu, pora zrobić kolejny krok – załóż okulary, wyjdź na spacer i ciesz się wyraźnym widokiem!

Pamiętaj, jeśli jednak niepokojące dolegliwości nie mijają, powinieneś skonsultować się ze specjalistą i upewnić się, że okulary są wykonane prawidłowo.

Dodatkowe wskazówki, które pomogą Ci przy adaptacji

Dla tych, którzy nie są przyzwyczajeni do noszenia okularów, nawet najmniejsza cząsteczka kurzu może zwiększać dyskomfort. Dlatego często czyść okulary specjalnym płynem i przeznaczoną do tego ściereczką.

Musisz przetrwać ten nieprzyjemny okres adaptacji, jednak nie poddawaj się i nie unikaj noszenia okularów. Jeśli odczuwasz zmęczenie oczu lub bóle głowy, nie męcz się i zrób sobie przerwę!

Załóż nowe okulary korekcyjne z samego rana! Wypoczęte oczy będą się lepiej adaptować do nowych szkieł. Dzięki temu unikniesz natężenia nieprzyjemnych dolegliwości.

Nie wykonuj męczących czynności w ciągu pierwszych kilku dni z nowymi okularami. Zacznij od założenia okularów podczas siedzenia. Następnym krokiem jest noszenie ich podczas lekkich czynności, przechodząc do coraz to bardziej wymagających. Pamiętaj, dla bezpieczeństwa Twojego i innych, wsiądź za kierownicę dopiero po okresie adaptacji!

Okulary nie powinny nas uwierać ani być zbyt luźne.  Więc sprawdź kształt swoich okularów i ich dopasowanie, jeśli okulary cisną Cię lub spadają wciąż z nosa. W takim wypadku dostosuj lub wymień oprawki u swojego optyka.