Komputerowe badanie wzroku – badanie ostrości

kwi 5, 2022

Wzrok to jeden z najważniejszych zmysłów człowieka, przez który odbieramy 80% bodźców podchodzących ze świata zewnętrznego. Niestety może zdarzyć się, że na skutek wad oraz chorób, odbiór ten może zostać zakłócony. 

Komputerowe badanie wzroku to procedura, podczas której badana jest ostrość widzenia. Badanie trwa bardzo krótko i jest proste. Stanowi pierwszy etap dla pacjentów, którzy chcą określić swoją wadę wzroku. Pozwala na uzyskanie wartości refrakcji i jest ważnym etapem dobierania szkieł okularowych.

Komputerowe badanie wzroku u optyka

Komputerowa diagnostyka wzroku to kompleksowe badanie oczu, które przeprowadza się za pomocą zestawu różnych urządzeń z własnym oprogramowaniem. Nowoczesny sprzęt pozwala na uzyskanie pełnych informacji o funkcjonowaniu i stanie narządu wzroku.

Komputerowe badanie wzroku, wbrew nazwie, nie jest przeprowadzane przy pomocy komputera, a specjalnego przyrządu – refraktometru automatycznego/autorefraktometru. Urządzenie to mierzy krzywiznę soczewki oraz rogówki definiując ostrość wzroku. Taką diagnostykę można przeprowadzić w salonach oraz gabinetach okulistycznych.

Każdy dorosły człowiek powinien co dwa lata zgłaszać się na badanie ostrości wzroku.

Komputerowe badanie ostrości wzroku – jak przebiega?

Do badań pacjent nie musi w żaden sposób się przygotowywać, ale warto, aby był wypoczęty i wyspany.

Badanie autorefraktometrem

Podczas badania pacjent w pozycji siedzącej patrzy przez otwór w urządzeniu na oddalony przedmiot. W takcie badania przepuszczana jest wiązka promieni podczerwonych, które następnie ulegają odbiciu na strukturach oka. Badanie wykonywane jest podwójnie, po jednym na każde oko. Wyniki są następnie przeliczane w taki sposób, że otrzymuje się wartość refrakcji dla każdego z nich. 

Należy zaznaczyć, że na samej podstawie badania nie należy wybierać okularów korekcyjnych, ponieważ otrzymany wynik jest przybliżony. Pomiar jest obarczony ryzykiem błędu, przez mięśnie oka i różne zdolności jego akomodacji. Następne etapy doboru korekcji obejmują szereg testów z użyciem m.in. foroptera.

Tablica Snellena

Celem badania ostrości jest ocenienie możliwości siatkówki pacjenta do postrzegania dwóch blisko położonych siebie punktów jako punktów oddzielnych. Do tej pory najczęściej używano tzw. tablicy Snellena, będącym jednym z podstawowych elementów wyposażenia każdego gabinetu optycznego.

Na tablicy umiejscowione są czarno zabarwione znaki – litery cyfry, a w przypadku tablic dla dzieci – kształty. Owe znaki są nazywane optotypami i są ułożone w rzędach. 

Do badania ostrości w dali wielkość znaków zmniejsza się wraz ze schodzeniem wzroku w dół tablicy. Pacjent odczytuje litery bądź cyfry do momentu, aż zauważy, że są one rozmazane. 

Badanie, tak jak w przypadku autorefraktometru jest przeprowadzane dla każdego oka oddzielnie.

Przyczyny zaburzeń ostrości wzroku

Zaburzenia ostrości wzroku zwykle wynikają z błędów refrakcji oka. Występują one przy:

  • krótkowzroczności – kiedy to przedmioty znajdujące się blisko są wyraźne, natomiast im dalej się znajdują, tym obraz staję się niewyraźny,
  • dalekowzroczności – będącym przeciwieństwem krótkowzroczności – przedmioty umiejscowione daleko wydają się wyraźne, a te będące bliżej – niewyraźne,
  • astygmatyzmie – powodującego zaburzenia ostrości widzenia na długich i krótkich dystansach.

Dlaczego warto badać ostrość wzroku?

Ostrość wzroku jest jednym z wyznaczników mówiących o zdrowych oczach. Jeśli kiedykolwiek pojawia się odczucie u pacjenta, że obraz jest odbierany jako rozmyty, niewyraźny, to konieczne jest wybranie się do specjalisty, aby wykonać badanie oczu. 

Jeżeli zostaną zdiagnozowane nieprawidłowości związane z ostrością wzroku, należy przejść do dokładnych badań wyjaśniających przyczynę, takich jak np. wady refrakcji, czy choroby układu nerwowego.

Komputerowe badanie ostrości wzroku – Szczecin

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom naszych klientów, w salonie optycznym Optyk Progress Serwis  oferujemy na miejscu kompleksowe badanie wzroku nawet w godzinę. W naszym salonie posiadamy własne laboratorium wyposażone w wysokiej jakości sprzęt, co pozwala na dokładną obróbkę soczewki okularowej. Usługi wykonywane są przez wykwalifikowanych specjalistów-rzemieślników z ponad 13-letnim doświadczeniem.

Umów się na wizytę w Optyk Progress Serwis w Szczecinie!

Jeśli masz jakiekolwiek pytania, możesz umówić się na wizytę za pomocą poniższych danych kontaktowych.

 Dane kontaktowe można znaleźć na stronie internetowej:  

Lub umów się na wizytę za adresem: 

  •  al. Wyzwolenia 47/U1, 70-531 Szczecin

Zadbaj o swoje zdrowie!