Amblyopia – leniwe oko

gru 17, 2021Uncategorized

Amblyopia jest neurologicznym zaburzeniem narządu wzroku. Traktowana jest często jako niedowidzenie lub jako tzw. leniwe oko. Powodem zmniejszenia ostrości, nie jest wada wzroku, ale niezgodny przepływ informacji między mózgiem i okiem. Poniżej sprawdzisz, jakie są przyczyny zespołu leniwego oka, a także jakie są rozwiązania na polepszenie jakości życia.

Czym jest leniwe oko?

Amblyopia używana jest jako termin określający niewłaściwą współpracę narządu wzroku i mózgu. Światło docierające do oczu zdrowych jest przekształcane w sygnał, który następnie dociera do naszego układu nerwowego. Natomiast ludzie, u których występuje amblyopia (leniwe oko), mają zaburzony system przekazywania sygnałów pomiędzy narządem wzroku a mózgiem – to tak jakby nastąpił brak kontaktu pomiędzy użytkownikiem a serwisem. W wyniku tego ośrodek nerwowy skupia się tylko na jednym oku, a drugie w pewien sposób jest wykluczone z procesu widzenia – stąd właśnie nazwa „leniwe oko”.

Przyczyny amblyopii

Zespół leniwego oka to schorzenie, które najczęściej dotyka dzieci. Około 2-3 na 100 dzieci ma amblyopie. Ważne jest by była ona wykryta we wczesnym okresie dzieciństwa, ponieważ nie tylko będzie ona towarzyszyć całe życie, ale również z biegiem czasu postępować. 

Przyczyn niedowidzenia może być wiele, ale według informacji zawartych, w szczególności medycznych statystykach – najczęściej wskazuje się na zez oraz różnowzroczność. Do tej listy również możemy zaliczyć, m.in.: 

  • astygmatyzm, 
  • krótkowzroczność,
  • nadwzroczność,
  • zaćmę,
  • urazy oka

Leniwe oko w dużej mierze rozwija się w wieku dziecięcym, co sprawia, że maluch przyzwyczaja się do widzenia na jedno oko. Taki mały człowiek nie zdaje sobie sprawy, że cierpi na zaburzenia wzroku, ponieważ tak naprawdę już od urodzenia postrzega świat w ten sposób. Amblyopia jest praktycznie niewidoczna dla dorosłych i niestety przez to, dziecko może żyć z zespołem leniwego oka przez długi czas.

Zazwyczaj niedowidzenie oka u dzieci wykrywa się zupełnie przypadkowo – podczas rutynowych badań okulistycznych. Brak współpracy oka i mózgu można zauważyć nawet podczas codziennych zabaw, takich jak np. układanie klocków lub granie na komputerze. Czasami dopiero zdarza się, że w okresie wczesnoszkolnym dziecko podczas lekcji charakterystycznie ustawia głowę lub mruży jedno oko, ponieważ traci ostrość widzenia – to sygnał, że dziecko patrzy na tablicę okiem dominującym – może mieć amblyopię i należy skonsultować to okulistą.

Leczenie tzw. leniwego oka

Oczywiście ważna jest wizyta u specjalisty i potwierdzenie takiej wady. Natomiast metody leczenia tego zaburzenia widzenia można podzielić na te, które wykorzystuje się  we wczesnym dzieciństwie oraz w  dorosłości.

Leczenie amblyopii u dziecka

Najskuteczniejszy sposób leczenia to ćwiczenia oczu – poprzez zakrycie widzenia w jednym oku – można do tego wykorzystać specjalistyczne okulary korekcyjne. Wtedy mózg jest zmuszony, by wykorzystać leniwe oko.  Nie zawsze jednak jest to możliwe. Jeśli ostrość wzroku jest już bardzo osłabiona, bardzo prawdopodobne jest to, że dziecko nie pozwoli sobie zakryć zdrowego oka. 

Młodsze dziecko posiada większą plastyczność mózgu i szansa na poprawę jest wyższa. Próba leczenia po 8. roku życia bardzo często nie przynosi efektów. Niestety, im dziecko jest starsze, tym terapia wymaga większej cierpliwości i konsekwencji w działaniu ze strony rodziców, aby pobudzić bodźce wzrokowe chorego oka.  

Możliwe jest również leczenie amblyopii za pomocą atropiny – stosowanie kropli na zdrowe oko, wymusza „używanie” słabszego oka i wspomaga widzenie obuoczne.

Leczenie niedowidzenia u dorosłych

Jeżeli taka wada zostanie stwierdzona w późniejszym wieku, niż dziecięcy – tak naprawdę jedyną możliwością leczenia jest operacja. Oczywiście decyzja o możliwości takiego zabiegu jest podejmowana na podstawie zakresu wiedzy specjalistycznej i tego, jaki jest powód amblyopii. Najczęściej w ten sposób leczy się pacjentów z przypadłością oka zezującego, zaćmą i opadającą powieką. Coraz częściej wykorzystywaną metodą jest także laserowa korekcja wzroku, aby pacjent mógł lepiej widzieć i ma to na celu polepszenie jakości jego życia.

Podsumowanie

Podsumowują amblyopia to neurologiczne zaburzenie widzenia, które polega na nieprawidłowym połączeniu nerwów kory wzrokowej z gałką oczną. Niedowidzenie jest praktycznie niezauważalne tzw. gołym okiem dla otoczenia. Im wcześniej zdiagnozuje się amblyopię i stosunkowo szybko rozpocznie się leczenie, tym lepsze osiągnie się rezultaty. W związku z czym warto przeprowadzać rutynowe kontrole u okulisty już od najmłodszych lat. Nieleczony zespół leniwego oka będzie towarzyszył choremu do końca życia, a z biegiem czasu słabsze oko będzie coraz bardziej przeszkadzać w prawidłowym funkcjonowaniu. W pewnym wieku nie będzie już innych możliwości leczenia jak interwencja chirurgiczna lub laserowa korekta wzroku.

Optyk Szczecin – Progress Serwis, mieścimy się przy Al. Wyzwolenia 47/U1 w Szczecinie. Pomożemy dobrać odpowiednie soczewki, aby okulary korekcyjne wspomogły prawidłowe widzenie świata.