Gotowe okulary – dlaczego nie warto ich kupować?

lis 7, 2023

Coraz więcej osób ma problemy ze wzrokiem. Nie każdy jednak kieruje się z tym problemem do specjalisty, lecz wybiera łatwiejszą drogę, czyli zakup okularów w aptece, drogerii, supermarkecie czy innym sklepie. W tym artykule dowiesz się, dlaczego gotowe okulary nie są dobre dla Twojego wzroku.

Ryzyko, jakie niosą za sobą gotowe okulary korekcyjne.

W przeciwieństwie do okularów zamawianych u optyka, gotowe okulary prawie nigdy nie są idealnie dopasowane do wszystkich potrzeb użytkownika. Ma to pewne konsekwencje. Niewłaściwie dobrane okulary mogą powodować:

  • zmęczenie,
  • ból i zawroty głowy,
  • łzawienie, pieczenie lub swędzenie oczu,
  • podwójne widzenie,
  • niewyraźny obraz.

Źle dobrane soczewki sprawiają, że musisz przeciążać mięśnie oczu, aby uchwycić ostrość obrazów. To, mówiąc najprościej, bardzo szkodzi naszym oczom. Niewłaściwa korekcja wad wzroku może również prowadzić do trwałych problemów ze wzrokiem, które następnie wymagać mogą zaawansowanego profesjonalnego leczenia.

Różnice między gotowymi okularami, a okularami robionymi na zamówienie.

Wiele osób kusi atrakcyjna cena gotowych okularów, ich łatwa dostępność i brak konieczności umawiania się na wizytę u specjalisty. Należy jednak pamiętać, że okulary korekcyjne to wyrób medyczny i tylko te zamówione u osoby specjalizującej się w ich wyrabianiu gwarantują prawidłowe widzenie. Miejmy na uwadze, że nie warto tracić zdrowia naszych oczu tylko po to, by zaoszczędzić!

Główną różnicą między okularami z apteki i od optyka jest jakość ich wykonania.

Gotowe okulary są tworzone ze słabej jakości materiałów, o wiele bardziej podatnych na zniszczenia i odkształcenia. Szkło w tych okularach również nie jest dobrej jakości – dodatkowo nie jest utwardzane, co sprawia, że szybciej się ono zarysowuje. 

Najważniejszą zaś różnicą jest to, że stałe używanie gotowych okularów może prowadzić do zaburzeń widzenia, takich jak:

  • nieostre widzenie,
  • zaburzenia poczucia odległości i głębi,
  • zniekształcenia, dwojenia, niestabilność obrazu,
  • zmęczenie i ból oczu,
  • bólów i zawrotów głowy.

W okularach wykonanych przez profesjonalistę, specjalnie na potrzeby Twojej wady wzroku, nie musisz się martwić o te niedogodności ani o to, że Twój wzrok będzie dodatkowo niszczony!

Okulary robione u optyka mają indywidualnie dopasowany rozstaw źrenic do każdego oka osobno. Często wykonywane są również (przy wyższych oprawach) pomiary wysokości montażu. W gotowych okularach zawsze moce są identyczne na obydwoje oczu, a w tych od optyka każde oko osobno badane, nie zawsze ma tę samą moc. 

Jak mądrze kupić okulary?

Gotowe okulary – nawet te kupione w aptece – nigdy nie będą dopasowane tak starannie, jak te u optyka.

Poświęć chwile dla swoich oczu. Udaj się najpierw do okulisty na profesjonalne badanie. Specjalista przeprowadzi z Tobą wywiad lekarski, który pozwala na wstępne postawienie diagnozy. Im rzetelniej wywiad zostanie przeprowadzony i im bardziej szczegółowe informacje przekażemy okuliście, tym diagnoza będzie trafniejsza. Po wywiadzie lekarz dokładnie zbada Twój wzrok i ustali wszystkie Twoje potrzeby. Następnie wypisze Ci receptę na Twoje okulary!

Z receptą udasz się do optyka, który stworzy idealne okulary – według zaleceń okulisty! Wybierzecie razem odpowiednie oprawki, pasujące do kształtu Twojej twarzy. Dobierzecie odpowiednią kolorystykę i wzór. Potem pozostaje tylko czekać i  w pełni cieszyć się możliwością zdrowego wzroku!

Indywidualnie dobrane okulary korekcyjne są niezbędne do prawidłowej korekcji wad wzroku. Nie idź na łatwiznę – nie kupuj gotowych okularów.

Pamiętaj, oczy mamy tylko jedne, więc dbajmy o nie!