Jak dobrać okulary przeciwsłoneczne do twarzy?

kwi 5, 2022

Okulary przeciwsłoneczne damskie, jak i męskie są niezawodne w okresie wiosenno-letnim, ze względu na ochronę przed ostrym słońcem. Wiedząc, jak dobrać okulary do kształtu twarzy, można dodatkowo podkreślić atuty swojego wyglądu.

Jak określić kształt twarzy?

Istnieje dość prosty trik, który pozwala określić kształt twarzy. Należy popatrzeć w lustro, najlepiej z zawiązanymi włosami i odrysować na nim kontur swojej twarzy, używając pomadki lub innego, łatwozmywalnego produktu. Można wtedy porównać, do którego kształtu twarzy najbardziej jest zbliżony obrysowany szkic.

Cechy charakterystyczne określonych kształtów twarzy:

  • twarz owalna – wysokie czoło, wyraźne kości policzkowe, na ich wysokości jest najszerszy punkt twarzy owalnej, subtelne rysy,
  • twarz okrągła – pełne policzki, zaokrąglone rysy i nasada włosów, jej szerokości jest porównywalna, do jej długości,
  • twarz prostokątna/podłużna – wysokie czoło, w każdym miejscu jest tak samo szeroka, szeroki i wydłużony podbródek, jest dłuższa, niż szersza,
  • twarz kwadratowa – taka sama szerokość na górze, jak i dole twarzy, szerokie i niskie czoło, kwadratowa linia włosów,
  • twarz trójkątna/w kształcie serca najszerszą częścią twarzy jest czoło, policzki zwężają się do końca wyrazistego i trójkątnego podbródka.

Jakie dobrać okulary przeciwsłoneczne do kształtu twarzy?

Odpowiedni kształt okularów przeciwsłonecznych pozwoli podkreślić atuty urody i niweluje drobne mankamenty.

Okulary przeciwsłoneczne dla owalnej twarzy

Do twarzy owalnej sprawdzą się praktycznie wszystkie okulary, ponieważ ten typ jest uznawany za idealny kształt.

Dla takich osób odpowiednie są prostokątne szkła, jak i okrągłe oprawki. Bez żadnych obaw mogą poeksperymentować z najmodniejszymi okularami tego roku.

Należy jedynie pamiętać, aby oprawki miały taką samą szerokość, jak twarz (ewentualnie minimalnie szersze), aby nie zaburzały proporcji twarzy.

Okulary przeciwsłoneczne dla okrągłej twarzy

Osobie z okrągłą twarzą będą pasować kanciaste oprawki, czyli kwadratowe, prostokątne, oraz okulary kocie oczy i zaokrąglone u dołu. Takie modele wysmuklą okrągłą twarz oraz uwydatniają kości policzkowe.

Okrągła twarz nie będzie dobrze wyglądać w okrągłych oprawkach, ponieważ ich kształt dodatkowo podkreśli ich krągłość.

Okulary przeciwsłoneczne dla prostokątnej twarzy

Dla osób, które mają twarz prostokątną, najbardziej pasują okulary owalne lub okrągłe o grubych oprawkach, w nieco większym rozmiarze. Taki model okularów poszerzy optycznie kości policzkowe, przez co twarz będzie wyglądać na krótszą oraz złagodzi jej ostre rysy.

Małe okulary z cienkimi oprawkami lub okulary kwadratowe nie będą wyglądać korzystnie w przypadku pociągłej twarzy prostokątnej.

Okulary przeciwsłoneczne dla kwadratowej twarzy

W tym przypadku celem okularów przeciwsłonecznych jest złagodzenie rysów twarzy. Taki efekt spełnią kocie oprawki, okulary owalne i o zaokrąglonych oprawkach z dołu.

Dobrze będą również wyglądać grube i szerokie oprawki, które poszerzą wizualnie twarz na tej wysokości. Natomiast wąskie, kwadratowe oprawki mogą niepotrzebnie wydłużyć twarz.

Okulary przeciwsłoneczne dla trójkątnej twarzy

Idealne okulary do kształtu twarzy trójkątnej to okrągłe, owalne oprawki o delikatnym wyglądzie oraz okulary cat eye. Te modele zrównoważą proporcje twarzy trójkątnej.

Należy jednak unikać szerokich, kanciastych oprawek, ponieważ mogą dodatkowo poszerzyć twarz.

Zapraszamy do naszego salonu Optyk Progress Serwis w Szczecinie. Zbadamy Twój wzrok, doradzimy i jeśli będzie taka potrzeba – wybierzemy dla Ciebie najlepsze okulary.

Adres:

Optyk Progress Serwis

al. Wyzwolenia 47/u1

70-531 Szczecin