Być może nazwa „okulary fotochromowe” nie jest Ci znana. Jeśli jednak przypomnisz sobie ich inną nazwę „kameleony”, to od razu zrozumiesz, czym charakteryzuje się ten rodzaj okularów.
Okulary fotochromowe mogą zmieniać swoją przepuszczalność światła, w zależności od poziomu oświetlenia. W pomieszczeniu rozjaśniają się, a w świetle słonecznym ciemnieją.
Dowiedzmy się, jak działają szkła fotochromowe, jak są produkowane i czy mogą korygować wady wzroku.
Co to są okulary fotochromowe i jak działają?
Soczewki fotochromowe zawierają cząsteczki o strukturze fotochromowej. Są one częścią materiału i zmieniają swoją strukturę przestrzenną, pod wpływem światła ultrafioletowego. Innymi słowami, w miarę przyciemniania soczewki, zmniejszają jasność światła słonecznego i upodabniają się do zwykłych okularów przeciwsłonecznych. Podczas braku światła ultrafioletowego, struktura przestrzenna ulega ponownej zmianie, powodując, że soczewki stają się jaśniejsze.
Początkowo takie okulary nie były zbyt wygodne, ponieważ ich przepuszczalność światła zmieniała się, nie tylko ze względu na promieniowanie ultrafioletowe, ale także ze względu na temperaturę powietrza. W zimne dni okulary szybko ciemniały, a w bardzo gorące nie były w stanie osiągnąć maksymalnej przepuszczalności światła.
Soczewki fotochromowe, produkowane z wykorzystaniem najnowszej innowacyjnej technologii, są praktycznie niezależne od temperatury. Nie tracą one wrażliwości na światło, jak i mniej zaparowują.
Z czego wykonane są kameleonowe okulary?
W przypadku optyki fotochromowej soczewki są wykonywane z materiałów organicznych (plastik) lub nieorganicznych (szkło mineralne).
Soczewki fotochromowe z plastiku są produkowane na trzy sposoby:
- poprzez rozprowadzenie fotochromu w masie materiału organicznego,
- poprzez impregnację,
- poprzez pokrycie powłoką fotochromową.
Gdy soczewki są wykonane z materiału mineralnego, fotochrom jest rozprowadzany w szkle w stanie płynnym. Może to spowodować nierównomierne przyciemnienie okularów.
Do tego, należy je wymieniać co 3-5 lat. W tym czasie ich zdolność do ściemniania zostaje całkowicie utracona.
Zalety okularów z soczewkami fotochromowymi
Szkła fotochromowe mają kilka ważnych zalet:
- nie trzeba używać kilku par okularów, tzn. do widzenia i do ochrony przed słońcem,
- mogą być noszone w pomieszczeniach (gdzie rozjaśniają się) lub podczas jazdy samochodem (istnieją już soczewki, które zabarwiają w samochodzie),
- niemal w 100% chronią wzrok przed promieniowaniem ultrafioletowym, dzięki czemu zmniejszają zmęczenie oczu, zwiększają kontrast obrazu i zapobiegają schorzeniom narządu wzrokowego.
Okulary fotochromowe, mają również zastosowanie medyczne. Są one przepisywane po chorobach okulistycznych lub operacjach oczu. Pomagają również osobom z nadwrażliwością na światło.
Okuliści często zalecają okulary fotochromowe w celu zapobiegania zaćmie osobom starszym i chorującym na dystroficzne choroby siatkówki.
Kup okulary fotochromowe w Optyku Progress Serwis
Kupuj produkty optyczne w wyspecjalizowanych punktach sprzedaży! Zapraszamy do kontaktu z firmą Optyk Progress Serwis! W naszych usługach bierzemy pod uwagę indywidualne życzenia każdego klienta.
Dobieramy okulary w zależności od upodobań klienta, mając przede wszystkim na względzie to, aby zapewniały one jak najlepszą jakość widzenia. Odpowiednio okulary to nie tylko ich właściwe dopasowanie do fizjonomii twarzy, ale również do stylu życia, jak i indywidualnych potrzeb wzrokowych.
Zadzwoń do nas:
lub umów się na wizytę pod adresem:
- al. Wyzwolenia 47/U1, 70-531 Szczecin
Nie czekaj, odwiedź nasz salon już dzisiaj!