Jak wybrać dla siebie właściwe oprawki do okularów?

gru 17, 2021Uncategorized

Okulary dla jednych to świetny dodatek, a dla innych – niestety konieczność. Wybór właściwych oprawek do okularów często może sprawiać trudności. Szukając dla siebie idealnych okularów zwracamy uwagę na kilka aspektów – m.in. kształt i kolor. Niewiele osób jednak wie, że jest to znacznie bardziej skomplikowany proces, gdyż należy pamiętać, że nie wszystkie okulary będą do nas pasować. Jak więc należy wybrać dla siebie oprawki i na co zwracać największą uwagę przy kupnie okularów?


Na co zwracać uwagę wybierając oprawki do okularów?

1.      Kolor

Kolor oprawek ma duże znaczenie. Może być bardziej wyrazisty i uwydatnić rysy naszej twarzy lub stonowany, jeśli ktoś nie chce zwracać na siebie dużej uwagi. Powinien się on komponować z kolorem naszych oczu, barwą włosów oraz karnacją skóry.  Osoby mające ciemniejsze odcienie skóry mogą wybierać oprawki w intensywnych kolorach, takie jak niebieski, czerwony, zielony czy bordowy. Osoby z jasną karnacją powinny raczej unikać ciemnych kolorów oprawek, gdyż przy delikatnej karnacji okulary mogą być zbyt wyeksponowane i ich intensywność przyćmi blask noszącego. Najlepsze będą dla nich kolory dość neutralne, w ciepłych barwach takie jak złoty, miedziany lub jasny brąz. Osoby o rudym kolorze włosów będą pięknie wyglądać z oprawkami złotymi lub miedzianymi, ale nikt nie zabrania osobom o rudych włosach wyboru bardziej intensywnych kolorów, takich jak np.: zielony czy ciemny brąz.

2.      Kształt twarzy 

Przy doborze opraw okularów podstawowym czynnikiem, którym powinniśmy się kierować, jest kształt twarzy (m.in. owalny, kwadratowy, trójkątny). Właściwie dobrane oprawki powinny zniwelować nasze mankamenty urody lub podkreślić jej atuty. 

Osobom posiadającym twarz kwadratową zaleca się oprawki owalne i lekko skośne. W takim przypadku nie warto decydować się na te o mocnym, geometrycznym kształcie, ponieważ dodatkowo podkreślą kształt twarzy.
Osoby o okrągłych rysach, uzyskają dużo lepsze proporcje przy oprawkach geometrycznych: kwadratowych, prostokątnych czy nawet trójkątnych. Decydując się zaokrąglone oprawki, dodatkowo podkreślą krągłość twarzy.
Do twarzy o prostokątnym kształcie idealnie pasują oprawki owalne lub prostokątne, wyraziste i dość masywne. Twarz w kształcie serca lub trójkąta dobrze podkreślić oprawkami okrągłymi, lub okularami bez ramek, gdzie zauszniki zamontowane są bezpośrednio do szkieł. Każdy kształt okularów będzie pasował do twarzy owalnej, ten kształt charakteryzuje się tym, że wszystko będzie na nim dobrze wyglądać.

W przypadku twarzy trójkątnej ważne jest to, by okulary były jasne, delikatne i o owalnym kształcie. Bardzo dobrze będą wyglądać również okulary pozbawione oprawek. Przy tego typu kształcie twarzy ważne jest to, by odwrócić uwagę od górnej części naszej twarzy. Aby dobrze określić kształt naszej twarzy, warto udać się do salonu optycznego, by porozmawiać ze specjalistą. 

3.      Wielkość

O wielkości oprawki i kształcie nosków  (to elementy oprawek stykające się z grzbietem nosa) głównie powinien decydować kształt twarzy (opisaliśmy to w poprzednim punkcie), kształt nosa oraz rozstaw naszych oczu. Duży, szeroki nos zostanie optycznie zmniejszony, kiedy oprawki będą mieć szeroki mostek, a noski będą wąskie albo jasne. Gdy nos jest zbyt długi, warto poprawić jego proporcje, dzięki osadzeniu nosków trochę niżej niż robi się to zwykle. Dodatkowo warto zastosować podwójny mostek, ten element go optycznie skróci. Przy małych oprawkach i z noskami osadzonymi wyżej, niż standardowo dobrze będzie wyglądać osoba o nosie zadartym i krótkim. W przypadku doboru okularów należy pamiętać, że górna krawędź opraw okularów nie powinna przekraczać linii brwi, a ich dolna krawędź nie powinna stykać się z policzkami. Jeśli okulary przekraczają wspomniane wcześniej linie lub uciskają skroń, oznacza to, że są nieodpowiednio dobrane.

4.      Charakter

Okulary mogą być klasyczne, nowoczesne albo zupełnie nieszablonowe. Zazwyczaj powinny podkreślać charakter, a nie go ukrywać. Ważne jest żeby czuć się w nich sobą. Te pierwsze są często wybierane przez osoby, które raczej nie zwracają uwagi na modę, są to przeważnie osoby dojrzałe lub starsze. Takie oprawki raczej są w stonowanych kolorach, mają prosty kształt i nie wyróżniają się z tłumu w znaczący sposób. Osoby zdecydowane, pewniejsze lub te, które szukają większej pewności siebie są zwolennikami okularów nowoczesnych. Te cechują się nowocześniejszymi kształtami, takimi jak kocie oko czy oprawkami w stylu Woody’ego Allena. Część osób noszących okulary lubi być w centrum uwagi. Takie osoby stawiają na bardzo odważne, kolorowe lub wyróżniające się w tłumie oprawki o mocnych, geometrycznych lub rzadko spotykanych kształtach. Tego typu oprawki często też posiadają dodatkowo wbudowane elementy dekoracyjne w szkielet. Przy wyborze okularów, warto również zasugerować się opinią innych osób. 

Jak więc wybrać dla siebie odpowiednie oprawki do okularów?

Przy wyborze okularów najważniejsze jest, żeby aby okulary podobały się noszącemu i były wygodne. Dlatego warto zasugerować się powyższymi wskazówkami doboru oprawek, jak i również poradzić się pracowników salonu optycznego Progress Serwis Szczecin. W końcu optyk to nie tylko sklep z okularami i miejsce, gdzie można wykonać badanie wzroku, ale również można otrzymać tam fachową pomoc specjalistów z salonu optycznego.

Optyk Progress Serwis Szczecin nie prowadzi sprzedaży wysyłkowej, ale znajduje się w Szczecinie pod adresem: Aleja Wyzwolenia 47/U1.