Jak zadbać o swoje oczy jesienią?

gru 17, 2021Uncategorized

Wszystkie pory roku mają swoją określoną specyfikę i bywa, że pogoda podczas nich być bardzo kapryśna – szczególnie w Polsce. Wiele osób się z tym zgodzi, że najtrudniejsze dla naszego wzroku jest przejście z letniego w zimny, typowo jesienny klimat, automatycznie chowając swoje okulary przeciwsłoneczne głęboko do szuflady. Powietrze podczas tego okresu staje się znacznie chłodniejsze, częściej doświadczasz dużych różnic temperatury i korzystasz ze sztucznego oświetlenia w pracy. To tylko kilka przykładów – zastanówmy się wspólnie co może mieć negatywny wpływ na Twój wzrok i jak zadbać o swoje oczy jesienią!

Co może mieć wpływ na pogorszenie naszego wzroku?


Dieta uboga w witaminy

Nasza dieta jesienią staje się uboższa – świeże owoce i warzywa poza sezonem letnim są ciężej dostępne, dlatego dostarczamy coraz mniej witamin, przez co możemy doprowadzić do niedoborów. Brak odpowiednich składników odżywczych może powodować pogorszenie wzroku. Aby odpowiednio zadbać o swoje oczy, powinniśmy pomyśleć o odpowiednich, zbilansowanych posiłkach oraz o suplementacji (w postaci witamin – szczególnie A, C oraz E). 

Suche powietrze 

Choć jesień raczej kojarzy się z nieustannym deszczem, zimnem i pluchą pod butami, nasze oczy mogą w tym okresie być przesuszone. Wpływ na to mają również duże różnice temperatur pomiędzy naszą pracą/domem a klimatem na zewnątrz. Warto stosować dodatkowe środki nawilżające gałki oczne. Krople do oczu z dodatkiem prowitaminy B5 mają właściwości odżywcze, które wspomagają regeneracje, czy tzw. sztuczne łzy, to dobre rozwiązanie, by poradzić sobie z problemem przesuszonych oczu. Inną pomocną opcją są dodatkowo nawilżane soczewki (np. silikonowo-hydrożelowe). Przydatne jest też częste wietrzenie pomieszczeń, w których przebywamy – zaleca się, aby trwało to stosunkowo krótko (5-10 min.), ale ważne jest, aby okna były szeroko otwarte – wtedy zdecydowanie stracimy mniej ciepła w pomieszczeniu. Istotna jest też odpowiednia wilgotność powietrza w pomieszczeniach, które są ogrzewane. Warto zainwestować w nawilżacz powietrza, takich na rynku jest pełno, od grzejnikowych po elektroniczne. Poleca się sprzęty, które posiadają dodatkową funkcję oczyszczania – co wpłynie prozdrowotnie nie tylko na nasze ciało, ale w dużej mierze właśnie na oczy.

Oświetlenie

Jesienią dni stają się coraz krótsze. Ciemno na zewnątrz jest gdy wychodzisz z domu i do niego wracasz – znasz ten klimat? Jesienna szaruga również wpływa na to, że przychodząc do pracy automatycznie włączamy dodatkowe oświetlenie, które niestety nie wpływa pozytywnie na nasze oczy. Pracując przy komputerze warto oświetlić nieco większy obraz niż tylko obszar monitora – będzie miało to wpływ na to, że nasz wzrok nie będzie się tak szybko męczył. Warto również co kilka minut oderwać wzrok od komputera i np. spojrzeć w punkt za oknem – jest to dobre ćwiczenie relaksacyjne dla naszych oczu. 

Okulary bez filtra 

Okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV nie powinny jeszcze lądować na półce z letnim wyposażeniem, ponieważ promieniowanie słoneczne bez względu na porę roku może wiązać się np. z przyspieszonym rozwojem zmian zwyrodnieniowych soczewki i siatkówki oka. Ochrona oczu jest ważna również kiedy temperatury są niższe, słońce nie grzeje tak jak w lato i na niebie jest coraz więcej chmur – mimo to promieniowanie ultrafioletowe dociera do nas w bardzo podobnych ilościach.  Piękne słońce na jesiennych popołudniowych spacerach potrafi dość intensywnie świecić, a zimą promienie słońca dodatkowo odbijają się od śniegu. To właśnie dlatego noszenie okularów przeciwsłonecznych, tak naprawdę przez cały rok jest bardzo ważne.

Dlaczego warto kupić okulary przeciwsłoneczne na jesień w salonie optycznym? 

Okulary przeciwsłoneczne można kupić wszędzie, jednak najlepiej wybrać się do salonu optycznego. W takim miejscu dobierzemy okulary z filtrem, które będą zdrowe dla naszego wzroku – te w sklepach sieciowych często posiadają jedynie przyciemnione szkła, bez odpowiedniej ochrony. W ofercie profesjonalnych salonie znajdziemy okulary marek, które specjalizują się nie tylko w soczewkach korekcyjnych, ale właśnie też ochronnych. Firmy te posiadają doświadczenie w produkcji i od lat szukają najlepszych rozwiązań, korzystają z zaawansowanych technologii i najlepszych dostępnych na rynku materiałów. W Optyk Progress Serwis posiadamy okulary przeciwsłoneczne, które oprócz tego, że mają zamontowane przyciemniane soczewki – posiadają również odpowiednią ochronę przed promieniowaniem – UV A oraz UV B.

Podsumowanie

Okres od września do marca to trudny czas dla naszych oczu. Są narażone m.in. na zwiększoną suchość, brak dostępu do powietrza oraz promieniowanie UV. W związku z tym dbajmy o nasz wzrok – korzystajmy z kropli, dajmy odpocząć oczom i starajmy się unikać sprzętów, które dodatkowo mogą powodować wysuszenie powietrza. Nasz salon znajduje się Al. Wyzwolenia 47/U1 w Szczecinie, chętnie pomożemy w doborze okularów przeciwsłonecznych, które nie tylko będą chronić, ale też do Ciebie pasować.

Optyk Szczecin – Progress Serwis