Okulary do komputera – jakie wybrać?

wrz 5, 2023

W dobie cyfryzacji coraz to więcej czasu spędza się przed monitorem komputera czy smartfonem. Zdarza się, że jest to nawet 8 godzin w ciągu doby. Praca przed ekranem ma wpływ na organizm – może wywoływać bóle kręgosłupa, a także nadwyrężanie oczu, co prowadzi do powstania wady wzroku.

Dobry oraz wyraźny wzrok powinien stanowić priorytet, dlatego warto zdecydować się na zakup odpowiednich okularów. Nawet jeżeli na co dzień nie są potrzebne okulary korekcyjne, powinno się zaopatrzyć w okulary do komputera.

Czy warto zainwestować w szkła okularowe i dlaczego?

Specjalne okulary do pracy przed komputerem chronią oczy nie tylko przed światłem ekranu! Oczy często przez kilka godzin bez przerwy muszą patrzeć w monitor, a ruch gałek ocznych oraz mięśni odpowiedzialnych za akomodację sprawia, że cały czas są napięte.

Związane jest to ze sporym wysiłkiem dla narządu wzroku. Podczas pracy z komputerem zdecydowanie rzadziej zdarza się mrugać, co wpływa na suchość oczu, a także pojawiające się przewlekłe zaczerwienienia oczu.

Przemęczenie oczu

Jeżeli pojawia się zmęczenie, suchość, zaczerwienienie oczu, to doskonały moment na dobranie odpowiednich okularów. Warto dokładnie zbadać swój wzrok, a wybierając okulary, należy je dostosować do pracy przy komputerze, a także dobrać odpowiednie soczewki okularowe, jeżeli pojawiła się wada wzroku.

Co szczególnie powinno niepokoić? Kręcenie się przy biurku. Jest to pierwsza oznaka tego, że praca może być niekomfortowa. Szukanie odpowiedniej pozycji do siedzenia oraz kąta spoglądania na ekran komputera może świadczyć o problemach okulistycznych. 

Jakie szkła wybrać?

W pierwszej kolejności warto wybrać się do optyka. Dokładnie sprawdzi on kondycję wzroku, określi jakie parametry powinny mieć okulary korekcyjne. Ważną częścią  badania jest wywiad, który określi, jak wygląda codzienna praca, nie tylko z monitorem, ale również poza godzinami pracy.

Powłoka antyrefleksyjna

Najczęściej zaleca się szkła z antyrefleksem. Ma on za zadanie eliminację refleksów świetlnych odbijających się od ekranu, jeszcze zanim dotrą do oka. Wzmacnia kontrast widzenia oraz nie obniża transmisji światła, co w efekcie umożliwia większą przejrzystość odbieranego przez oczy obrazu.

Filtr Blue Light

Gwarancję profesjonalnej ochrony przed światłem niebieskim zapewnia filtr nazwany filtrem blue light. 

Światło niebieskie dzieli się na szkodliwe światło niebieskofioletowe i korzystne światło niebieskoturkusowe. Światło niebieskofioletowe ocenia się, jako najbardziej szkodliwe dla siatkówki oka. Jego działanie może doprowadzić nawet do śmierci komórek siatkówki.

Odpowiednio dobrane soczewki z filtrem blue light częściowo odcinają niezdrowe długości fal niebieskofioletowych, które następnie są pochłaniane i przekształcane w nieszkodliwe niebieskoturkusowe światło. 

Światło niebieskoturkusowe poprzez stymulację odruchu źrenicznego oka i części mózgu, w którym produkowana jest melatonina, wpływa korzystnie na nasze dobre samopoczucie i reguluje cykl dobowy. 

Powłoka oleofobowa oraz hydrofobowa – pomoc w czyszczeniu

Każdy, kto używa okularów wie, że brudne szkła w okularach to spory dyskomfort, a ich czyszczenie może być uciążliwe. W związku z tym przy zakupie okularów warto zwrócić uwagę, na obecność powłoki ułatwiającej czyszczenie. Powłoka oleofobowa i hydrofobowa sprawia, że tłuste plamy, odciski palców czy woda nie osadzają się na szkłach aż tak mocno. Pomaga to utrzymać okulary w czystości oraz ułatwia usuwanie brudu. Powłoka hydrofobowa z kolei odpycha cząsteczki wody i pomaga w czyszczeniu szkieł, ale również doskonale sprawdza się w czasie opadów deszczu.

Okulary do komputera – czy warto?

Reasumując, długie godziny spędzone przed komputerem znacznie wpływają na kondycję narządu wzroku. Wybór okularów do komputera to wcale nie jest łatwe zadanie. Przy zakupie warto pamiętać o doborze odpowiednich szkieł, które będą chroniły oczy przed szkodliwymi falami emitowanymi przez ekrany. Nowe okulary do komputera zaopatrzone powinny być w powłokę antyrefleksyjną, a także dodatkową Blue Control. Ponadto w codziennym użytkowaniu pomocna okaże się powłoka oleofobowa i hydrofobowa.

Poszukując odpowiednich dla siebie okularów, warto skonsultować się w tej sprawie z doświadczonym specjalistą w tej dziedzinie. Optyk Serwis Progress w Szczecinie oferuje pomoc w wyborze oraz posiada szeroki asortyment – każdy znajdzie okulary dopasowane do siebie.