Okulary progresywne – czym są, ile kosztują, jak działają?

maj 9, 2022Uncategorized

Nasz wzrok pogarsza się wraz z wiekiem i nie da się tego powstrzymać. Są jednak sposoby na to, by pomóc naszym oczom i tym samym poprawić nasz komfort widzenia. Jednym z nich są okulary progresywne! Zapewniają one niesamowitą wygodę, co jest szczególnie ważne w przypadku osób z dużą wadą wzroku! Dowiedz się, czym one są, ile kosztują i jak działają!

Czym są okulary progresywne?

Okulary progresywne pozwalają na płynną zmianę ostrości wzroku na obiekty odległe, na średnim dystansie oraz przy bliskich odległościach. Oznacza to, że zastępują one dwie pary okularów: do dali i do bliży! Dzieje się tak, ponieważ w jednej oprawce okularowej znajduje się szkło o płynnym przejściu mocy, co daje idealne widzenie w każdej odległości.

Dzięki okularom progresywnym zobaczysz wyraźnie: co jest napisane w gazecie i na ekranie komputera, jaki serial leci w telewizji oraz jakie mijasz znaki podczas jazdy samochodem. Okulary progresywne są naprawdę niesamowitym wynalazkiem!

Dla kogo przeznaczone są szkła progresywne?

Okulary progresywne przeznaczone są dla osób powyżej 40 roku życia, gdyż w okolicy tego wieku, najczęściej zaczyna się objawiać prezbiopia (tzw. starczowzroczność). Polega to na pogorszeniu się widzenia, które wynika z naturalnego “starzenia się” naszego wzroku. Im starsi jesteśmy, tym mniej “elastyczne” jest nasze oko i stopniowo potrzebuje ono coraz większego wsparcia w patrzeniu z bliska i z odległości średniej. 

Okulary progresywne sprawdzą się również w wypadku każdej wady wzroku. Pozwalają więc na kompleksową korekcję prezbiopii w połączeniu z innymi wadami.

Takimi jak:

  • krótkowzroczność,
  • dalekowzroczność,
  • astygmatyzm.

Nie są one zarezerwowane jednak tylko dla osób potrzebujących szkieł o wysokiej mocy.

Jak działają te wielofunkcyjne szkła progresywne?

Zaawansowane technologie wykorzystywane przy tworzeniu soczewek progresywnych sprawiły, że te szkła ​​idealnie dopasowują się do bliży, dali i odległości pośredniej. Te okulary umożliwiają wyraźne widzenie z każdej odległości. 

Specjalna konstrukcja szkieł progresywnych zapewnia wyprofilowanie dające różną dioptrię w poszczególnych częściach okularów. Krawędź między nimi jest niewidoczna dla oczu, co daje komfort w zmianie odległości. 

W górnej części posiadają one moc do dali, w dolnej – do bliży. Natomiast pomiędzy nimi znajduje się strefa progresji z płynnie zmieniającą się mocą. Ten obszar zapewnia ostre widzenie pośrednie. Dlatego też okulary progresywne są określane przez optyków również jako „okulary wieloogniskowe”.

Osoba korzystająca z takich szkieł, zamiast zmieniać co chwilę okulary codzienne na okulary do czytania i odwrotnie, będzie jedynie kierowała wzrok na odpowiednią strefę.

Ile kosztują okulary progresywne?

Cena okularów progresywnych jest wyższa niż w przypadku standardowych okularów. Cena szkieł progresywnych uzależniona jest od generacji wybranej soczewki, szerokości pola widzenia, producenta oraz dodatków takich jak powłoki antyrefleksyjne i filtry.

Dlaczego są one droższe od jednoogniskowych?

Ponieważ okulary progresywne “zawierają w sobie” co najmniej trzy pary okularów: do bliży, do dali i do komputera!

Mocne i słabe strony szkieł progresywnych

Najmocniejszą stroną tych okularów jest fakt, że nie potrzebujesz dwóch par, każdej do innej aktualnie wykonywanej czynności. Jedna para zapewni Ci dobre widzenie na bliskie, pośrednie i dalekie odległości.

Słabszą stroną okularów progresywnych jest konieczność przyzwyczajenia się do nich. Najlepszym i najszybszym sposobem adaptacji do tych szkieł jest ich ciągłe użytkowanie. Bez wymieniania ich na „stare okulary”. Wtedy nasz wzrok szybciej się do nich przyzwyczaja i łatwiej nauczymy się korzystać z poszczególnych obszarów. Okres adaptacji do okularów progresywnych może trwać od kilku godzin do dwóch tygodni.

Jak wybrać dobre okulary?

Pamiętaj, że dobre okulary pomoże Ci dobrać okulista lub optyk.

Wszystko zależy od mocy korekcji i naszych potrzeb. Jeśli Twoja wada nie jest zbyt duża, jesteś aktywną osobą i pragniesz swobody w codziennych czynnościach, decyzja o wyborze lepszych i bardziej zaawansowanych okularów progresywnych zapewni komfort codziennego życia. 

Po szerokim wywiadzie u specjalisty wykonuje się badania wzroku, ustala rodzaj szerokości pól, wybiera odpowiednią oprawę i wykonuje wszelkie pomiary.

W ten sposób, okulary zostaną idealnie dobrane do oczekiwań oraz potrzeb klienta. 

Zadbaj o swój wzrok i umów wizytę jak najszybciej!

W salonie optycznym Optyk Progress Serwis profesjonalna obsługa zadba o indywidualne potrzeby każdego klienta.

Specjalista pomoże Ci dobrać odpowiednie szkła, idealną grubość i wielkość oprawek. To sprawi, że okulary będą pasować do Twojego wyglądu oraz osobowości! 

Umów swoją wizytę:

  • przez telefon +48 517 251 203
  • pod adresem mailowym progress_serwis@wp.pl
  • w salonie al. Wyzwolenia 47/U1, 70-531 Szczecin

Czekamy na Ciebie w każdy dzień roboczy w godzinach 10-18. Zapraszamy!