Okulary progresywne – jak działają, kto powinien ich używać, ile kosztują?

gru 17, 2021

Coraz częściej podczas wizyty w wielu salonach optycznych, zaraz obok plakatów promujących okulary do czytania, czy też okulary przeciwsłoneczne od projektantów, można spotkać ogromny baner z informacją o szkłach progresywnych. Jeśli jesteś już osobą powyżej 40. roku życia i powoli zaczynasz zauważać początki starczowzroczności, okulary progresywne prawdopodobnie będą odpowiednim rozwiązaniem Twoich problemów wzrokowych. Są one idealnym remedium dla osób, które mają problem z widzeniem zarówno do bliży oraz z daleka, jak i pozwalają poprawić komfort widzenia.

Zapewne zastanawiasz się, czym są soczewki progresywne, dla kogo są, jak je dobrać i ile kosztują okulary progresywne? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w artykule.

Kto powinien stosować okulary progresywne?

Osoby w dojrzałym wieku, powyżej 40. roku życia, niezależnie czy posiadają wady wzroku wrodzone, czy nabyte w przeszłości, powoli zaczynają mieć problemy z dobrym widzeniem z bliży. Ta przypadłość to prezbiopia, inaczej starczowzroczność. Jest to zaburzenie wzroku, które powodują naturalne zmiany zachodzące w oku wraz z wiekiem. Soczewki oka w pewnym momencie naszego życia stają się coraz mniej elastyczne, a to skutkuje pogorszeniem akomodacji. 

Akomodacja

Akomodacja sprawia, że dzięki zmianie kształtu soczewki, oczy dostosowują się do obserwowania przedmiotów mieszczących się w różnych odległościach. W efekcie wzrok stopniowo coraz gorzej odbiera przedmioty znajdujące się ze stosunkowo bliska, a patrzący zaczyna potrzebować okularów.

“Plusy” i “minusy” – czyli 2w1, inaczej szkła progresywne

Jeśli u osoby z prezbiopią dodatkowo występuje krótkowzroczność, powstaje problem – jak połączyć „minusy” z „plusami”? Jeszcze do niedawna rozwiązaniem było po prostu korzystanie z dwóch par okularów – jednej na co dzień, a drugiej do czytania. Na całe szczęście świat wciąż gna do przodu i dziś mamy możliwość połączyć dwie pary soczewek w jedne okulary progresywne. Dobrze dobrane okulary są gwarancją wyraźnego widzenia.

Czym są soczewki progresywne?

Sekret okularów progresywnych to podzielone na kilka części szkła, gdzie każda odpowiedzialna jest za inny typ widzenia – do bliska, do dali oraz obszar pośredni. Ich centralny obszar zapewnia płynne przejście przy patrzeniu na różne odległości pośrednie, dalekie i bliskie. Dzięki temu wyraźnie będziesz widzieć w każdych warunkach: podczas jazdy samochodem, z każdej odległości ujrzysz numer przejeżdżającego środka komunikacji, jak i dostrzeżesz wyraźnie towary na sklepowych półkach. Noszenie okularów progresywnych daje możliwość widzenia na różne odległości w jednych okularach, pozwala na dobre widzenie do bliży, w bliskich odległościach jak i w odległościach pośrednich.

Przy prezbiopii niezbędne jest zastosowanie tzw. addycji. To dodatkowy element korekcji, który wynosi tyle, ile różnica między wartością do bliska i do dali. Co ważne – wartość ta z reguły jest dodatnia. Aby ustalić wysokość addycji, pod uwagę bierze się też bardzo istotną rzecz – odległość, na jaką dobiera się moc. Zupełnie inna będzie jej wartość, kiedy ktoś pracuje przy składaniu np. małych elementów z użyciem mikroskopu, a inna podczas czytania czy w przypadku pracy przy ekranie komputera. Okulary progresywne bez problemu dopasujesz do stylu życia.

Jak odpowiednio dobrać okulary progresywne?

Najważniejsze jest to, aby okulary z soczewkami progresywnymi zostały dobrane przez specjalistę. Źle dobrane szkła mogą skutkować zmęczeniem oczu, bólami i zawrotami głowy czy zamglonym widzeniem. Okulary progresywne to produkt odpowiednio dobrany pod Ciebie – precyzyjne odpowiadający Twoim potrzebom. Mogą one znacznie podnieść jakość Twojego życia i na pewno nie pogorszą wzroku. Dlatego nie warto dobierać okularów tzw. „na oko” w ogólnodostępnych sklepach, bo wydaje się nam, że widzimy w nich wyraźnie. Najlepsze rozwiązanie to udać się do optyka w Twojej okolicy.

Jaki jest koszt okularów progresywnych?

Wiele z osób decydujących się na zakup okularów progresywnych, martwi się wysokim kosztem. W przypadku zakupu okularów jednoogniskowych zmuszeni do zakupu dwóch par okularów– do widzenia z bliska i daleka – przez co w rezultacie ostateczna cena będzie wyższa. Oczywiście kwota ta uwarunkowana jest od wielu aspektów, takich jak np.: jakość szkieł,  rodzaj oprawek, marży producenta. W ofertach salonów optycznych są również dostępne przeciwsłoneczne okulary progresywne, dzięki czemu możemy cieszyć się wyraźnym widzeniem, nawet jeśli słońce przeszkadza np. w momencie prowadzenia samochodu.

Podsumowanie

Podsumowując, kiedy zdecydujemy się na okulary progresywne możemy być pewni, że posłużą nam one dużo dłużej niż dwie pary okularów do widzenia na odległość i czytania, które co chwilę musimy ściągać i zakładać na zmianę. Wieloogniskowe okulary nakładamy na nos rano i używamy ich przez cały dzień. Dodatkowo warto wspomnieć, że mimo tego, że cena okularów progresywnych jest wyższa, kupujemy tylko jedną parę – płacimy za soczewki i oprawki raz. Soczewki progresywne pozwalają na widzenie na każdą odległość, niezależnie od tego czy pracujesz przy komputerze lub jesteś w trakcie prowadzenia samochodu. Pamiętaj, że wady wzroku należy korygować, aby zapobiec rozwojowi schorzeń naszych oczu.

Zapraszamy do naszego salonu Optyk Szczecin – Progress Serwis. Znajdujemy się przy Al. Wyzwolenia  47/U1. Dobierzemy dla Ciebie idealne oprawki oraz soczewki progresywne, które pomogą Ci widzieć na bliskie odległości, ale także będą jak okulary do dali.