Nauczanie zdalne a problemy ze wzrokiem

gru 17, 2021Uncategorized

Wprowadzenie zdalnego nauczania w wyniku globalnej epidemii, na początku roku 2020 wymusiło na uczniach i studentach długotrwałą pracę przed ekranem komputera.
Jednym z najczęstszych problemów spowodowanych zdalną nauką przed komputerem jest  cyfrowe zmęczenie oczu. Czym ono się charakteryzuje? 

Najczęstsze objawy syndromu cyfrowego zmęczenia oczu to między innymi:

·        zmęczenie oczu – które może powodować senność,

·        pieczenie oczu,

·        suchość oczu – uczucie piasku pod powiekami, jest częstym towarzyszącym objawem,

·        światłowstręt – jasne, intensywne kolory i światło niebieskie mogą wzmagać tego rodzaju dolegliwość

·        nieostre widzenie – często odczuwalne po odejściu od komputera po wielu godzinach nauki,

·        trudności z utrzymaniem koncentracji,

·        zaczerwienienie oczu.

Co może mieć negatywny wpływ na pogorszenie wzroku u młodych osób przy nauczaniu zdalnym? 


1. Zbyt duża ilość godzin spędzonych przed ekranem

Młode osoby spędzają bardzo dużo czasu wolnego przed ekranami smartfonów, telewizora czy ekranami komputerów, dlatego dodatkowy czas podczas nauki spędzony z elektroniką może mocno odbić się na ich wzroku. Dzieci mają kontakt ze sprzętem elektronicznym na każdym kroku i często nie kontrolujemy u swoich pociech czasu, który przy nim spędzają. W przypadku nauki zdalnej dochodzi dziennie przynajmniej 5-7 godzin spędzonych przed monitorem. W tej sytuacji warto ustalić ramy czasowe ze swoim dzieckiem na korzystanie ze smartfona, konsoli czy komputera po godzinach. Być może dobrym rozwiązaniem będzie umowa na korzystanie z elektroniki “po godzinach” tylko w weekendy? 

2. Niewłaściwa odległość od monitora

Wiele osób nie zwraca uwagi na to, w jakiej powinniśmy siedzieć odległości od monitora. Według zalecanych norm odległość twarzy od urządzenia to przynajmniej 60 cm. Nieprawidłowa odległość od ekranu może powodować skurcze akomodacyjne – to schorzenie często występuje osób z nieskorygowaną nadwzrocznością, ale również u osób, które nie stosują się do zalecanych norm.
Czym to się objawia? Czujemy, że nasze oczy szybciej się męczą i w konsekwencji może zamazywać nam się obraz. W takich sytuacjach warto robić krótkie przerwy od korzystania z komputera czy oderwać wzrok i spojrzeć w dal np. przez okno, aby nasze oczy odpoczęły i dostrzegły elementy, które znajdują się w większej odległości. 

3. Nauczanie zdalne a nieprawidłowe oświetlenie

Również regularne spędzanie czasu w zamkniętym pomieszczeniu może pogorszyć zdolność naszego widzenia. Szczególnie możemy to odczuć w drugim kwartale roku (jesień/zima), gdy szybko robi się ciemno za oknem, uczymy się w półmroku i korzystamy ze sztucznego oświetlenia. Jednym z sygnałów zmęczenia wzroku spowodowanych złym oświetleniem i zbyt dużą ilością dodatkowych godzin spędzonych przed monitorem, może być zaczerwienienie i swędzenie oczu. Warto zadbać o prawidłowe oświetlenie i starać się spędzać jak najwięcej czasu podczas nauki w pomieszczeniach, miejscach, które mają duży dopływ światła dziennego. Wspomniane aspekty powodują lub pogłębiają wady wzroku. Tego rodzaju złe nawyki mogą mieć fatalne skutki dla zdrowia, skutkiem czego krótkowzroczność można określić już mianem choroby cywilizacyjnej. W Polsce obecnie ponad 50% dzieci posiada tę wadę.


Lepiej zapobiegać niż leczyć!

Warto pamiętać o tym, że tego rodzaju problemom należy odpowiednio zapobiegać, w szczególności u osób młodych, gdy ich wady są stosunkowo niewielkie. Czasami zdarza się, że uciążliwe dolegliwości można zniwelować dobrze dobranymi kroplami do oczu. Jednak w dalszej perspektywie nie rozwiążą one problemu, a jedynie chwilowo załagodzą dolegliwości. Należy pamiętać, że dzieci i młodzież nie zawsze będą w stanie prawidłowo wyjaśnić jakie objawy ich dotyczą, dlatego warto wykonywać regularne badania wzroku.


Udaj się do specjalisty!

Zapobieganie niewielkim wadom wzroku jest stosunkowo łatwiejsze, niż leczenie tych mocno rozwiniętych. Wady bez odpowiedniej diagnostyki w bardzo szybkim tempie mogą się rozwijać i spowodować w przyszłości duże problemy w życiu codziennym. W przypadku uzyskania zlecenia na zaopatrzenie w wyroby medyczne warto również odwiedzić optyka, aby dobrać odpowiednie okulary dla wieku młodego człowieka. W salonie optycznym obsługa jest kompleksowa, nie tylko pod względem doboru oprawek do grubości lub rodzaju szkieł korekcyjnych, ale również w doradztwie, jakie okulary korekcyjne będą pasować do osobowości.

Jeśli potrzebujesz, aby specjalista dobrał okulary dla Twojego dziecka, zapraszamy do Optyk Progress Serwis Szczecin! Nasz salon znajduje się w Szczecinie pod adresem: Aleja Wyzwolenia 47/U1.