Najważniejszą częścią okularów są szkła korekcyjne. To one zapewniają korekcję wad wzroku, wysoką jakość widzenia oraz większy komfort użytkowania. Specjaliści okulistyki i naukowcy dołożyli wszelkich starań, by w pełni zaspokoić potrzeby swoich klientów i opracowali funkcjonalne powłoki do szkieł okularowych. Z tego artykułu dowiesz się więcej o powłokach uszlachetniających!

Jakie jest zadanie powłok okularowych?
Powłoka soczewek okularowych zapewnia wysoką jakość widzenia i większy komfort użytkowania. Utwardzają one powierzchnię, zapobiegają zarysowaniom, redukują odbicia światła, ułatwiają pielęgnację okularów, a także dają ochronę przed niepożądanym działaniem promieni słonecznych.
Jakość ich wykonania i funkcje, które pełnią, różnią się między sobą. Dzięki temu możesz wybrać szkła z powłoką idealną dla Ciebie!
Jakie są rodzaje powłok uszlachetniających i komu je polecamy?
Obecnie na rynku dostępnych jest wiele powłok uszlachetniających o zróżnicowanych właściwościach i różnym przeznaczeniu.
Powłoka antyrefleksyjna
Powłoka antyrefleksyjna poprawia kontrast i komfort widzenia, niezależnie od panujących warunków. Dzięki niej obraz jest bardziej przejrzysty, ponieważ przepuszczalność światła nie jest ograniczona.
Jej głównym zadaniem jest ochrona przed refleksami świetlnymi, które pogarszają jakość widzenia i tym samym przyczyniają się do szybszego zmęczenia wzroku.
Okulary z powłoką antyrefleksyjną są idealne dla wymagających osób, poszukujących uniwersalnego rozwiązania. Są też idealne dla kierowców lub osób pracujących przed komputerem. Czyli po prostu dla tych, którzy pragną wysokiej jakości obrazu widzianego i ostrości – w każdych okolicznościach!
Powłoka hydrofobowa
To rozwiązanie, które wykorzystuje się nie tylko w optyce i okulistyce, ale też w produkcji szyb samochodowych, telefonów komórkowych, tabletów różnych powierzchni szklanych. Głównie ze względu na doskonałe właściwości ochrony powierzchni soczewek okularowych przed kurzem, wilgocią czy zachlapaniem wodą powłoka hydrofobowa jest wyjątkowo popularna!
Powłoka ta sprawia, że powierzchnia szkła jest gładka, a wszelkie zabrudzenia, drobinki tłuszczu czy płynu samoczynnie spływają z zaimpregnowanej powierzchni. To więc idealny sposób na ograniczenie nieznośnego efektu zaparowanych okularów!
Powłoka antystatyczna
Dzięki powłoce antystatycznej soczewka okularowa nie elektryzuje się i odpycha drobinki kurzu oraz pyłu. Tym samym dużo łatwiej będzie nam dbać o czystość soczewek, a jeśli nawet będą zanieczyszczone, bardzo szybko pozbędziemy się zabrudzeń.
Zalety powłoki antystatycznej docenią w szczególności osoby przebywające w pomieszczeniach, w których występuje wysokie stężenie różnego rodzaju pyłków. Dzięki tej powłoce utrzymanie czystych soczewek okularowych przez cały dzień wymaga znacznie mniej wysiłku i czasu!
Powłoka chroniąca przed światłem niebieskim
Codziennie przebywamy w oświetleniu naturalnym – słonecznym – ale także w oświetleniu sztucznym – emitowanym przez wszelkiego rodzaju urządzenia cyfrowe. Takie jak:
- oświetlenie w pomieszczeniach,
- komputery,
- smartfony i tablety.
Szkodzi ono naszym oczom i może negatywnie wpływać na organizm, powodując zmęczenie, zaczerwienienie, łzawienie i suchość oczu. Ale także często obserwujemy u siebie problemy z zasypianiem wywołane właśnie ekspozycją na światło niebieskie!
Coraz więcej mówi się o negatywnych skutkach światła niebieskiego.Jego wpływ na nasz organizm został zbadany i potwierdzony. Powłoki chroniące przed tym światłem mają na celu ograniczenie negatywnych skutków, jakie niesie ze sobą styl życia w dzisiejszych czasach. To znaczy efektów ciągłego używania smartfonów i komputerów w pracy i w domu.
Soczewki z powłoką chroniącą przed niebieskim światłem są także zalecane są dla osób spędzających dużo czasu przed monitorami i w sztucznym oświetleniu. Dziś praktycznie każdy z nas powinien więc z nich korzystać.
Pielęgnacja okularów korekcyjnych
Bez względu na to, jaką powłokę mają nasze okulary, musimy pamiętać o odpowiednim pielęgnowaniu ich. Do czyszczenia szkieł należy używać specjalnych preparatów w płynie lub sprayu, które dostępne są w stacjonarnych i internetowych salonach optycznych. Zawsze powinieneś mieć przy sobie specjalny płyn do czyszczenia soczewek okularowych oraz szmatkę wykonaną ze specjalnego materiału.