Soczewki okularowe Szczecin – jakie szkła do okularów wybrać?

cze 12, 2023

Szukasz perfekcyjnych okularów korekcyjnych? Stare oprawki okularowe już Ci się znudziły? A może zbliża się badanie wzroku i przyszedł czas na wymianę soczewek w Twoich okularach? Przeczytaj tekst i sprawdź, jak dobrać odpowiednie soczewki okularowe i czym się kierować przy zakupie!

Na co zwrócić uwagę, kupując soczewki okularowe?

Powłoka antyrefleksyjna – optyk poleca

Co daje nam wybranie soczewek do okularów z tą powłoką? Pozwala ona na niwelowanie odblasków, które mogą oślepiać i zmniejszać nasz komfort widzenia. Oprócz tego powłoka antyrefleksyjna sprawia, że lepiej wyglądamy w okularach, ponieważ odbijając refleksy, nie dopuszcza ona do zniekształcenia naszych oczu przez światło. Daje to efekt „widocznych oczu” i korzystnie wpływa na naszą aparycję. Dziś okulary korekcyjne z soczewkami antyrefleksyjnymi to standard i kupimy je właściwie we wszystkich salonach. Warto jednak przed zakupem upewnić się, że wybrane soczewki mają tę powłokę. 

Powłoka odbijająca niebieskie światło – optyk poleca dla pracujących przy komputerze

Tak zwane „okulary do komputera” stały się popularne, ponieważ każdy z nas zdaje sobie już sprawę ze szkodliwości niebieskiego światła emitowanego przez nasze telefony i komputery. 

Jeśli spędzamy dużo czasu przy komputerze, powinniśmy regularnie zgłaszać się na badanie wzroku i zainwestować w okulary z powłoką odbijającą światło ekranu. Nawet jeśli wykonamy badanie wzroku w salonie i nie zostanie stwierdzona żadna wada. Wtedy optyk z pewnością poleci nam nie okulary korekcyjne – ale ochronne, które pomogą nam w odciążeniu naszego wzroku przy pracy z ekranem komputera. 

Powłoka oleofobowa i hydrofobowa – ułatwienie w czyszczeniu

Każdy, kto korzysta z okularów, a nie soczewek kontaktowych, wie, że zabrudzone okulary to duży dyskomfort, a ciągłe ich czyszczenie może być uciążliwe. Dlatego przy zakupie okularów korekcyjnych i dobieraniu soczewek warto zwrócić uwagę na posiadanie przez nie powłoki ułatwiającej czyszczenie. Powłoki oleofobowa i hydrofobowa sprawiają, że tłuste plamy, odciski palców czy woda nie osadzają się na szkłach tak mocno. Pomagają więc utrzymać okulary w czystości i łatwiej usuwać z nich plamy bez ich rozcierania. Powłoka hydrofobowa odpychająca cząsteczki wody, nie tylko pomoże nam w czyszczeniu szkieł, ale też świetnie sprawdzi się też podczas deszczu.

Polaryzacja – przyda się kierowcom

Każdy, kto często siada za kierownicą, powinien rozważyć zakup odpowiednich okularów. Prowadzenie samochodu, to ciężka praca dla naszych oczu. Polaryzacja powoduje szeregowanie odbłysków i odblasków docierających do naszego oka, odbijających się od różnych powierzchni. Szeregowanie odblasków sprawia, że mamy swoiste “żaluzje” przed oczami. Powoduje to odcięcie wszelkich niepożądanych odbłysków i odblasków, na skutek czego do naszego oka wpada mniej rażących nas promieni. Polaryzacja występuje w okularach przeciwsłonecznych. 

A jakie okulary wybrać do nocnej jazdy? W nocy nie korzystamy oczywiście z okularów przeciwsłonecznych. Do jazdy nocnej stosuje się okulary z żółtą barwą szkieł, dla rozjaśnienia obrazu. Tzw. Blue Blocker.

Soczewki fotochromowe – na każdą pogodę

Powłoka fotochromowa zmienia swój kolor pod wpływem promieniowania UV i chroni nasz wzrok. Nasze okulary zaciemnią się nawet w pochmurny dzień, jako że promieniowanie UV przenika również przez warstwę ciemnych chmur. Przy zakupie okularów korekcyjnych z powłoką fotochromową możemy wybrać kolor, na jaki mają barwić się nasze soczewki – szary, szarozielony lub brązowy. 

Warto zainwestować w okulary z soczewkami tego typu, ponieważ powłoka ta chroni nas jednocześnie przed promieniowaniem UV, niebieskim światłem ekranów i słońcem. Pamiętajmy jednak, że większość soczewek fotochromowych nie będzie w pełni działać w samochodzie, jako że szyba może blokować i załamywać promieniowanie UV. Konieczne może być więc kupienie okularów do użytkowania podczas prowadzenia auta. Polecamy wtedy wybrać specjalną wersję fotochromów do auta. To Transitions Xtractive New Generation. Działają one na innej zasadzie niż klasyczny fotochrom i zabarwią się w aucie. Zamiast na promienie UV, reagują na światło widzialne. Będą również bardziej zabarwione wstępnie niż klasyczne fotochromy.

Okulary przeciwsłoneczne – soczewki z odpowiednimi filtrami

Markowe, modne okulary przeciwsłoneczne to świetny dodatek do letnich stylizacji. Jednak nie zapomnijmy, że okulary te mają przede wszystkim chronić nasz wzrok i oczy, a nie jedynie ładnie wyglądać. Wybierając okulary w salonie, sprawdźmy, czy użyte w nich soczewki mają odpowiednie filtry (np. UV). Jeśli nie widzimy tej informacji na okularach, zapytajmy obecnego w salonie specjalistę, czy wybrane okulary są odpowiednie. Nie wahajmy się przed zadawaniem pytań – specjaliści czekają właśnie na nie i z pewnością chcą służyć nam radą. Pamiętajmy – dobrze dobrane okulary pozwalają nie tylko świetnie wyglądać, ale co najważniejsze – chronić oczy przed słońcem.

A więc na co musimy zwrócić uwagę, by wybrać soczewki okularowe na najwyższym poziomie?

Dobór dobrych soczewek kontaktowych tak jak i okularowych, to dużo więcej niż dopasowanie ich do naszej wady wzroku. Dostępne na rynku opcje pozwalają nam dobrać okulary idealne dla nas. Wybierając soczewki, zastanówmy się nad naszym stylem życia czy pracy oraz własnymi upodobaniami – także estetycznymi. Optyk z pewnością pomoże nam dobrać odpowiednie szkła w zależności od tego, czy dużo czasu spędzamy przed komputerem, a może za kierownicą. Dziś soczewki mają też funkcje, które przydadzą się każdemu z nas, niezależnie od upodobań. Przed zakupem sprawdźmy więc, czy wybrane okulary chronią nasz wzrok przed słońcem, promieniami UV czy niebieskim światłem i czy niwelują przeszkadzające odblaski światła.

Pamiętajmy też, że powłoki naszych soczewek mogą po jakimś czasie się zużywać. Na przykład powłoka fotochromowa może po jakimś czasie nie działać już tak dobrze, jak w dniu zakupu, i nasze okulary mogą być ciemne nawet w pomieszczeniach. Na badanie wzroku powinniśmy wybierać się przynajmniej co dwa lata, dlatego warto to wykorzystać na sprawdzenie naszych soczewek. Zaufany optyk z pewnością pomoże nam w decyzji, czy już przyszedł czas na wymianę szkieł.

Zapraszamy do naszego salonu Optyk Progress Serwis w Szczecinie. Zbadamy Twój wzrok, doradzimy i jeśli będzie taka potrzeba – wybierzemy dla Ciebie najlepsze okulary.

Adres:

Optyk Progress Serwis
al. Wyzwolenia 47/u1
70-531 Szczecin